Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Alkohol uzależnia, a kasyno?

Obstawianie meczów czy partia pokera w kasynie często służą rozrywce, dostarczając przy tym sporej dawki emocji. Te właśnie emocje powodują, że osoby stykając się z hazardem, pragną dalej kontynuować grę. Uzależnienie następuje bardzo szybko, a na początku ciężko zdać sobie sprawę z powagi problemów, kiedy przegrywane kwoty są stosunkowo niskie. Jednak proces został rozpoczęty, a im dłużej będziemy uzależnieni emocjonalnie od obstawiania, tym ciężej będzie nam wyjść z nałogu.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Bardzo często osoby uzależnione same nie wiedzą jak doprowadziły do takiej sytuacji. Często jest to chęć szybkiego zysku, finansowego odbicia się na nieudanej inwestycji lub po prostu forma zabawy. Z reguły zaczyna się od kilku zakładów bukmacherskich na niskie kwoty lub próba wygrania na tak zwanym „jednorękim bandycie”. Jednak czynników może być dużo więcej, jak na przykład zainteresowanie dziedziną, w której możliwe jest obstawianie wyników.

Niezależnie od przyczyny nałogu, uzależnienie od hazardu prowadzi często do irracjonalnych decyzji, które mogą doprowadzić w skutkach do utraty całego majątku i dodatkowego zadłużenia się. Bardzo często towarzyszy temu alienacja społeczna i brak wsparcia ze strony najbliższych. Powodów samego trafienia w szpony nałogu, trzeba szukać w silnym zaangażowaniu emocjonalnym powodowanym skokami adrenaliny i dopaminy.

Uzależnienie psychiczne, nie różni się znacząco od alkoholowego i narkotykowego. Tak samo jak w tych dwóch przypadkach, osoba przestaje racjonalnie myśleć i potrafi czuć się źle również fizycznie, jeśli tego dnia nie obstawi chociaż małej kwoty pieniężnej. Kiedy osoba w nałogu kończy grę lub obstawianie zakładu, w jej głowie pojawia się silna potrzeba następnej kolejki.

Nie wolno ignorować objawów nałogu

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, początkowe objawy uzależnienia są niestety trudne do wykrycia dla otoczenia hazardzisty, jak i jego samego. Zwłaszcza jeśli na początku towarzyszy mu faza zwycięstwa, czyli moment w którym osoba gra okazjonalnie, częściej wygrywając niż przegrywając. Jest to najlepszy moment na wyjście z nałogu i niedoprowadzenie do kolejnej fazy strat. Polega ona na wydawaniu coraz większych kwot na zakłady, które w większości osoba taka przegrywa.

Jeśli hazardzista nie przestanie grać, przed utratą dużej ilości pieniędzy bardzo ciężko mu się później otrząsnąć, ze względu na chęć odrobienia straconego kapitału. Bardzo często doprowadza to do poczucia winy, niechęci i stanów depresyjnych. Kontynuując działalność, gracz może doprowadzić nie tylko do zadłużenia się do końca życia, ale również utraty rodziny i wszystkich bliskich.

Gdzie szukać pomocy w walce z uzależnieniem?

Najważniejsze co musi zrobić osoba uzależniona, to zdać sobie sprawę z powagi problemu, nie negując przed sobą swojego nałogu. Warto zasięgnąć porady psychologa, który jako ekspert pomoże osobie wyjść z nałogu i postawić ją na nogi. Nawiązanie relacji z innymi hazardzistami, którzy również borykali się z nałogiem, jednak dzięki długoletniej pracy potrafią już nie grać, również jest bardzo ważne.

Bardzo często firmy bukmacherskie prowadzą kampanie, tłumacząc definicję nałogu oraz starając się pomóc osobom borykającym się z uzależnieniem. Jeśli czujesz, że masz problem z hazardem, warto zgłosić się do takich miejsc, które mogą pomóc pokierować Cię na spotkania lub do wykwalifikowanego specjalisty.

A jeśli mam wszystko pod kontrolą?

Należy pamiętać jednak, że bukmacherka, gry w kasynie czy na maszynach nie zawsze doprowadza do nałogu. Okazyjne picie alkoholu w gronie znajomych nie jest niczym złym, jeśli nie wpływa to w negatywny sposób na nasze życie i samopoczucie. Tak samo sytuacja, w której obstawianie mamy pod kontrolą, nie czując wewnętrznej, palącej potrzeby gry – jest to po prostu zdrowa rozrywka.