Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Likier do deserów i poza deserami

likier

Likier. Czym się charakteryzuje i jak go pić?

Likier jest pewnego rodzaju wódką. Ale taką bardzo słodką i gęstą. Zwykle jednak ma dużo mniejszą zawartość alkoholu niż wódka, bo zaczyna się od 15%. W Polsce bardzo często  podaje się go jako dodatek do deserów. 

W kraju nad Wisłą likiery pojawiły się w XVII wieku, kiedy powstała fabryka należąca do Alfreda hr. Potockiego, urzędującego w Łańcucie. Produkowano tam rosolisy, likiery i rum. Ciekawostką jest, że fabryka ta działa do dzisiaj, choć ma inną nazwę. Jest nią „Polmos Łańcut S.A. Słynna jest z tego, że jest jedynym producentem w Polsce produkującym rosolisy.

Rodzaje likierów

Istnieje wiele różnych rodzajów likierów, które różnią się od siebie sposobem produkcji i składnikami. Jednym z najpopularniejszych jest advocaat czyli likier jajeczny. Często możemy go spotkać z wizerunkiem kurczaka na etykietce. Teraz już wiemy, że chodzi o jajko a nie o to, że ten trunek produkuje się z kurczaków. Innym likierem jajecznym jest ajerkoniak, który jest bardzo popularny w Polsce. Nazwa jego pochodzi od niemieckiego eier oznaczającego „jajka”.

Innym popularnym rodzajem tego trunku jest amaretto, którego podstawowym składnikiem są migdały. Ten napój alkoholowy pochodzący z Włoch można spróbować zrobić samemu z użyciem ekstraktu migdałowego. Przydatne będą także laski wanilii, która uzupełni smak migdałów.

Co to są rosolisy?

Rodzajem likieru, o którym warto sobie powiedzieć osobno jest rosolis. Wspomnieliśmy już, że w Polsce monopol na niego ma producent z Łańcuta. Trunek ten pochodzi z włoch, a wytwarzano go już w czternastym wieku. Jego produkcji nauczyli się mnisi od włoskich alchemików. Samo wyrażenie ros solis oznacza „rosę słoneczną”. Istnieje pewne mylne skojarzenie, według którego nazwa rosolis pochodzi od płatków róży. Nie jest to prawdą, choć róża może być jednym z aromatów. Tworzy się go poprzez połączenie w równych proporcjach wody, cukru i alkohol. Następnie trunek ten się aromatyzuje, do czego można wykorzystać różne smaki.