Pandemia COVID-19 zmieniła świat nie do poznania. Koronawirus spowodował śmierć setek tysięcy osób i zrewolucjonizował branżę pogrzebową. Ceremonia pogrzebowa osoby, która zmarła na COVID-19, różni się znacząco od pochówku kogoś innego. Jakich zasad muszą się trzymać zakłady pogrzebowe w przypadku osoby zmarłej na koronawirusa? Czy taki zmarły musi koniecznie zostać skremowany? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Jak wygląda pogrzeb osoby, która zmarła na COVID-19?
Osoby, które zmarły na COVID-19, najczęściej są poddawane kremacji. Jeśli rodzina zażyczy sobie tradycyjnego pogrzebu, ceremonia odbywa się znacznie inaczej niż zazwyczaj.
Trumna ze zwłokami takiego zmarłego nie może być otwierana w czasie pogrzebu. Jego ciało nie może także zostać także złożone bezpośrednio do trumny – pracownicy zakładu pogrzebowego umieszczają je w podwójnym worku i poddają gruntownej dezynfekcji (sanepid nakazuje przykryć je podczas transportu całunem nasączonym płynem bakteriobójczym). Identyfikacja i ostatnie pożegnanie ze zmarłym (na własne oczy) odbywa się jedynie za pośrednictwem małej szybki, umieszczonej w wieku trumny.
Warto także wspomnieć, że zakłady pogrzebowe nie traktują zmarłego na COVID-19 tak samo, jak innych nieboszczyków – zakazana jest np. pośmiertna kosmetyka.
Pracownicy domu pogrzebowego muszą się sami dokładnie zabezpieczyć przy kontakcie ze zmarłym na COVID-19 – nakładają specjalne, szczelne kombinezony, przyłbice, rękawiczki, maseczki. Nieprawidłowo zabezpieczone osoby nie mogą mieć kontaktu z takim nieboszczykiem.
Zakład Pogrzebowy Hades jest bardzo dobrze przygotowany do organizacji pogrzebu zmarłych na koronawirusa. Wieloletnia działalność tego miejsca pozwala na skuteczną realizację różnych usług – organizacji ceremonii pogrzebowych, transportu zmarłych na terenie kraju, załatwiania formalności, ekshumacji i pogłębiania grobów czy szybkich kremacji.
Jak wygląda kremacja zmarłego na COVID-19?
Kremacja zmarłego na COVID-19 jest obecnie najczęstszym sposobem pożegnania z nieboszczykiem. Cała ceremonia odbywa się w krematorium. Kremacja dotyczy najczęściej pogrzebów świeckich, które coraz częściej przybierają postać pogrzebów urnowych. Coraz więcej katolików również decyduje się – głównie ze względów bezpieczeństwa – na takie rozwiązaniem. To pokazuje stopniową przemianę poglądów społeczeństwa na temat charakteru ceremonii pogrzebowej.
Również żałobnicy muszą pamiętać o odpowiednim zachowaniu podczas tak specyficznej ceremonii pogrzebowej – głównie zachowywania między sobą dystansu.
Powiązane tematy
Jakie słodycze na Dzień Dziecka wybrać?
Wyjątkowe przepisy na walentynki do samodzielnego przygotowania
Odkryj Nowy Wymiar Zdrowia i Energię. Poznaj Produkty CaliVita dla Kobiet!