Starzenie się organizmu to naturalny proces. Dochodzi wówczas do zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych narządów, w tym również wzroku. Oczy to bardzo delikatny organ, którego stopniowy proces starzenia rozpoczyna się już po 40 roku życia i może w zależności od ogólnego stanu zdrowia przebiegać skokowo co 2 lub 3 lata. Natomiast po 50 roku życia zdecydowana większość pacjentów skarży się na znaczne dolegliwości związane z pogorszeniem się wzroku. Czy rzeczywiście z wiekiem pogarsza się wzrok i jak można opóźnić ten proces? Podpowiadamy poniżej.
Dlaczego z wiekiem pogarsza się wzrok
Oczy, podobnie jak inne organy, z upływem lat ulegają powolnemu starzeniu się, co skutkuje pogorszeniem się wzroku. Do najczęstszych przyczyn należy zwyrodnienie plamki żółtej, odpowiedzialnej za widzenie centralne niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak: czytanie, pisanie, rozpoznawanie znaków drogowych, twarzy, kształtów i konturów. Zwyrodnienie plamki żółtej może skutkować krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, a nawet pojawieniem się zaćmy. Schorzenie to ujawnia się zwykle po 50 roku życia, lecz jego objawy mogą wystąpić wcześniej. Na szczęście odpowiednia diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia znacznie opóźnią jego rozwój.
Innym schorzeniem powodującym pogorszenie się wzroku wraz z wiekiem jest prezbiopia, związana z naturalnym procesem starzenia się oka. Objawia się ona osłabieniem akomodacji, powodującym problemy z ostrością widzenia – obraz staje się mniej wyraźny, a litery zamazane, często trzeba oddalać od oczu czytaną książkę lub gazetę. Nie jest to wada wzroku, lecz powolne pogorszenie się widzenia będące naturalnym procesem starzenia się organizmu.
Prezbiopia wywołuje dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności, znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Dlatego, gdy wystąpią pierwsze objawy, należy wykonać badanie wzroku Gliwice to jedno z kilku miast, w którym funkcjonuje nowoczesny salon optyczny German Optikier. Tu pacjenci mogą skorzystać zarówno z badań wzroku, jak i fachowych porad w zakresie doboru dalszych metod terapeutycznych.
Jak opóźnić pogorszenie wzroku pojawiające się wraz z wiekiem
Kluczem do zachowania jak najdłużej dobrego wzroku okazuje się odpowiednia dbałość i profilaktyka. Rozwój niektórych schorzeń okulistycznych, skutkujących pogorszeniem się wzroku wraz z wiekiem, można znacznie zahamować lub opóźnić. Pomocne w tym okazują się: odpowiednia dieta, regularne dostarczanie właściwego poziomu witamin, mikro i makroelementów, a także ograniczenie ilości spędzanego czasu przed ekranem komputera lub smartfona.
Ponadto regularne badania profilaktyczne pozwolą na wczesne wykrycie nieprawidłowości, które na początkowym etapie rozwoju można korygować często nieinwazyjnymi metodami. Czasami wystarczą odpowiednie szkła korekcyjne, które pomoże dopasować doświadczony optyk Opole to jedno z miast, na którego terenie pacjenci znajdą fachową pomoc w tym zakresie. Odwiedzając salony German Optikier, można nie tylko zadbać wzrok i dopasować szkła korekcyjne, lecz także skorzystać z fachowego poradnictwa w zakresie profilaktyki schorzeń okulistycznych.
Powiązane tematy
Jakie słodycze na Dzień Dziecka wybrać?
Wyjątkowe przepisy na walentynki do samodzielnego przygotowania
Odkryj Nowy Wymiar Zdrowia i Energię. Poznaj Produkty CaliVita dla Kobiet!