Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Czym się różni białe wino od czerwonego?

Czym się różni białe wino od czerwonego?

Czym się różnie białe wino od czerwonego?

Różnica tkwi między innymi w składzie. Do produkcji białego wina zazwyczaj użyjemy samych winogron, bez nasion i skórki. W przypadku czerwonego zaś do procesu fermentacji dodajemy skórkę, nasiona i łodygę. Jakie ma to znaczenie? Kiedy fermentujemy wino razem ze skórką, to wydziela się tanina oraz resweratrol. Dzięki temu czerwone wino jest lepsze dla naszego żołądka i ogólnie organizmu. Dlatego właśnie to je używa się czasami do obiadu. To również skórkom czerwone wino zawiera swoją krwistą barwę.

Co zawiera w sobie wino?

Jeśli chodzi o składniki odżywcze, to oba wina są podobne. Mimo to czerwone wino ma nieco mniej witamin niż białe. Jest też bardziej kaloryczne. Warto też dodać, że czerwone wina jest bogatsze w związku roślinne, a to właśnie dzięki temu, że winogrona fermentują razem z nasionami i skórką. Według badań wino czerwone może chronić nasz układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu minimalizujemy ryzyku zgonu spowodowanego chorobami serca.

Mówi się też, że czerwone wino potrafi uaktywnić geny, które mają funkcję ochronną przed starzeniem. Oznaczałoby to, że wystarczy pić wino, żeby być wiecznie młodym. Oczywiście nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać, gdyż nie spożywamy tego wina aż tak dużo, aby znacząco miało ono wpłynąć na naszą długość życia. A gdybyśmy faktycznie zaczęli pić go dużo, to raczej by to było na niekorzyść, jeśli o zdrowie chodzi.

Właściwości prozdrowotne wina

Wiemy już, że czerwone wino jest nieco bardziej przyjazne dla naszego organizmu niż białe. To ono może mieć pozytywny wpływ na nasz żołądek. Pamiętajmy jednak, że żaden alkohol nie jest tak naprawdę dobry dla naszego organizmu. Jeśli będziemy zbyt często go spożywać oraz w zbyt dużych ilościach, to możemy tego bardzo szybko pożałować. Objawiać się to może problemami z wątrobą i innymi narządami wewnętrznymi. Nie wspominając już o uzależnieniu zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Oba potrafią być okrutne.