Jednym z największych problemów społecznych w ostatnich latach są syntetyczne opioidy, występujące głównie w formie leków przeciwbólowych. Według raportów WHO aż 27 milionów ludzi wykazuje objawy uzależnienia od tych niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, których działanie jest trudne do przewidzenia. Wśród nich środkiem o najwyższym potencjale uzależniającym oraz stanowiącym ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia jest fentanyl. Jak działa najgroźniejszy opioid na świecie i co zrobić w przypadku wykształcenia się nałogu?
Fentanyl – najbardziej niebezpieczny narkotyk świata
Fentanyl jest organicznym związkiem chemicznym z grupy opioidów, który podobnie jak inne substancje należące do tego rodzaju narkotyków oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Jego siła działania jest znacznie większa niż w przypadku morfiny, dlatego w medycynie stosowany jest w niewielkich dawkach. Zwykle przepisuje się go wtedy, gdy pacjent odczuwa ostry, przewlekły ból wskutek jednostek chorobowych, jednak nawet w warunkach szpitalnych może dojść do wystąpienia niebezpiecznych dla życia efektów ubocznych.
Fentanyl ma wyjątkowo wysoki potencjał uzależniający – zarówno psychiczny, jak i fizyczny, a tolerancja rośnie w dość szybkim tempie. Bardzo silnie i szybko oddziałuje na organizm, dawka śmiertelna zaś jest niezwykle niska, dlatego też często dochodzi do przedawkowania, a nawet zgonu, który zwykle następuje wskutek depresji oddechowej. Może powodować również nudności i wymioty, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku utraty przytomności, dlatego też zastosowany w odpowiednim momencie detoks, podobnie jak detoks po alkoholu, jest kluczowy.
Uzależnienie od fentanylu – jak leczyć?
Wysoki potencjał uzależniający sprawia, że odstawienie opioidu jest bardzo nieprzyjemne, a efekty uboczne mogą utrzymywać się kilka dni. Zwykle zaliczamy do nich dreszcze, drżenie mięśni, wymioty, bóle mięśni, brzucha i stawów. Uciążliwe skutki sprawiają, że trudno samodzielnie wyjść z nałogu, a wysokie ryzyko przedawkowania stwarza ogromne zagrożenie dla życia, dlatego też warto po zaobserwowaniu objawów uzależnienia zdecydować się na leczenie w specjalistycznym ośrodku, takim jak ośrodek uzależnień Medjol. Profesjonalna i udzielona w odpowiednim czasie pomoc jest w stanie złagodzić efekty uzależnienia i zwiększyć szansę na wyjście z nałogu – kadra Medjol skutecznie w tym pomoże.
Pamiętajmy, że poddawanie osoby zmagającej się z nałogiem negatywnej ocenie zwykle obniża jej motywację do leczenia i może spowodować powrót do substancji. Okazanie zrozumienia i zapewnienie specjalistycznej pomocy są więc niezwykle ważne.
Powiązane tematy
Jakie słodycze na Dzień Dziecka wybrać?
Wyjątkowe przepisy na walentynki do samodzielnego przygotowania
Odkryj Nowy Wymiar Zdrowia i Energię. Poznaj Produkty CaliVita dla Kobiet!