Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Gin & tonic. Bardzo popularna kombinacja

limonka

Gin & tonic. Bardzo popularna kombinacja

Gin & tonic to na tyle popularny drink, że wyrażenie to stało się jednolitą nazwą. Nie odnosi się ono już do obu tych pojedynczych składników a do całości. Zestawienie smaków ginu i tonicu daje nam niepowtarzalną kombinację, którą trudno otrzymać w inny sposób. Jeśli zamienimy gin na jakikolwiek inny alkohol, albo tonic na inny napój, to uzyskamy zupełnie inny smak.

Historia tego trunku

Tradycja picia ginu sięga XVII wieku, a miejscem jego powstania jest dzisiejsza Holandia. Pierwotną nazwą tego trunku był Jenever, a później Anglicy przechrzcili go n Gin. Szczególnie wypromował go Wilhelm III, syn słynnego Wilhelma Orańskiego. Mówi się również, że alkohol ten jest świetnym aperitifem, co oznacza, że dobrze jest spożyć go przed posiłkiem. Podobno to właśnie dzięki Ginowi i tonikowi udało się Imperium Brytyjskiemu zająć, a następnie utrzymać Indie. Jaki miałby być tego powód? Otóż tonik zawiera chininę, dzięki której brytyjscy żołnierze mogli się uchronić przed malarią.

Jak przygotować Gin & Tonic?

Aby przygotować Gin & Tonic będziemy potrzebowali kostek lodu, 40 ml ginu oraz 80 ml tonicu. Wrzucamy do wysokiej szklanki kilka kostek, a potem zalewamy je ginem i tonikiem. Proponujemy użyć limonki do dekoracji. Te proporcje są ważne, dlatego że opierają się na oryginalnej recepturze, a ona jest gwarancją odpowiedniego balansu smaku. Do odmierzania odpowiednich ilości potrzebujemy miarki kuchennej albo bardziej profesjonalnego jiggera.

Aby się upewnić, że taka mieszanka działa, porównaliśmy ją z tym, co mają do zaoferowania puby. Zamówiliśmy kilka takich drinków w wybranych warszawskich pubach, aby porównać ich smak. Oczywiście konieczne było zachowanie odpowiedniej przerwy miedzy wizytą w jednym pubie a wizytą w drugim, aby odurzenie alkoholowe pod koniec nie zaburzyło osądu. Skupiliśmy się dobrze na walorach smakowych i proporcjach. Gdy odtworzyliśmy w domu ten drink z zachowaniem wskazówek oryginalnej receptury, otrzymaliśmy dokładnie to, co chcieliśmy.