Produkcja domowego alkoholu jest dość kontrowersyjnym tematem, który budzi wiele wątpliwości. Każdy, kto interesuje się procesem warzenia piwa albo innych alkoholowych specyfików, powinien znać aktualne przepisy mówiące o tym, jakie trunki mogą być produkowane w domowym zaciszu, a jakie obejmuje bezwzględny zakaz.
Spokojnie – zgodnie z polskim prawem obywatel może zajmować się produkcją wina oraz piwa tylko i wyłącznie dla własnego użytku. Zakazana natomiast jest komercyjna sprzedaż takich wyrobów, jak również ich rozpowszechnianie. Jako smakosz swojskich napojów alkoholowych możesz więc śmiało rozpocząć swoją przygodę z domową produkcją wina i piwa, a co za tym idzie – zaopatrzyć się w niezbędne do tego akcesoria.
Balony do wina, czyli szklane butle do fermentacji
Wino, określane niegdyś napojem bogów, w czasach Starożytnych Rzymian było dostępne wyłącznie dla mężczyzn. Niewiasty nie mogły spróbować choćby kropli – pod karą śmierci bądź groźbą wyroku wymierzonego przez męża. Dzisiaj jest ono trunkiem uwielbianym nie tylko przez mężczyzn, ale przede wszystkim przez kobiety.
Przed produkcją swojskiego wina należy zainwestować w sprzęty usprawniające cały proces fermentacji. Kluczowe są tutaj balony do wina, czyli pojemne butle wykonane z sodowego szkła najwyższej jakości. W takim naczyniu umieszcza się optymalne proporcje drożdży i cukru, które w towarzystwie owoców zaczynają fermentować, czyli produkować specjalne bakterie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo balonów o rozmaitej pojemności. Warto dopasować ich rozmiar do swoich własnych potrzeb.
Czego potrzebujesz do warzenia domowego piwa?
Poza produkcją wina równie popularnym hobby dla wielu miłośników alkoholowych napitków jest również warzenie piwa. Mimo że wydaje się to być nieco bardziej skomplikowane – nic bardziej mylnego! Nie musisz dysponować własnym browarem, aby przygotować smaczne, złociste piwo. Wystarczy, że zakupisz porządne naczynia, pojedyncze akcesoria albo najlepiej – całe zestawy do warzenia piwa. W takim komplecie powinien znajdować się pojemnik fermentacyjny, redaktor osadu, rurka, cukromierz, ciekłokrystaliczny termometr itp.
Interesującą ciekawostką jest fakt, że kiedyś piwo było produkowane w zupełnie innej formie niż współcześnie. Zamiast złotego, gazowanego trunku z posmakiem lekkiej goryczki otrzymywano napitek alkoholowy w postaci pożywnej, rozwodnionej owsianki. Dzisiaj takie piwo raczej nikogo by nie zachwyciło, ale dzięki temu pierwowzorowi mogliśmy dojść do jego aktualnej konsystencji oraz smaku.
Spróbuj uwarzyć własne piwo lub przygotować wino domowej roboty i poznaj nowe receptury, które Cię zainspirują!
Powiązane tematy
Whisky – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Dlaczego na wódkę mówi się „czysta”?
Co mają do zaoferowania Irish puby?