Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Prohibicja. Dlaczego się nie udała?

prohibicja

Prohibicja. Czym była i dlaczego się nie udała?

Prohibicja okazała się nieudanym eksperymentem w Stanach Zjednoczonych. Każdy, kto uczył się o historii tego państwa wie, że na początku XX wieku doszło do zakazania sprzedaży i konsumpcji alkoholu. Rządzący spodziewali się, że ograniczy to poziom alkoholizmu w społeczeństwie i wyjdzie mieszkańcom na dobry. W rzeczywistości doprowadziło do totalnego chaosu, bo de facto władze w państwie przejęła mafia. W bardzo przystępny sposób wydarzenia te przedstawia fabuła filmu „Nietykalni” z Kevinem Costnerem w roli głównej. Ale dlaczego to nie wypaliło i nie przyniosło takich skutków, jak chciał tego rząd amerykański? Przyczyn było kilku, wśród których dominowały kwestie kulturowe.

Ludzie nie przestali pić

Osoby, które postulują za zalegalizowaniem narkotyków, często powołują się przypadek prohibicji. Wspominają oni, że przecież zdelegalizowanie alkoholu nie sprawiło, że ludzie przestaną pić. A do tego zaczęły zarabiać na tym gangi, co prowadziło do jeszcze większej liczby zniszczeń. Czy tak samo byłoby z innymi używkami takimi jak amfetamina lub kokaina?

Na pewno trzeba rozważyć aspekt kulturowy. Alkohol istniał w ludzkiej kulturze od bardzo dawna, a prohibicja była uderzeniem w tę tradycję. Bez względu na to, co sądzimy o spożywaniu alkoholu, musimy przyznać, że takie uderzenie w ten element kultury, musiał skończyć się chaosem. Inne używki jednak są tego pozbawione, ponieważ w naszym społeczeństwie nadal są tematem tabu. Nadal istnieje wiele osób, których prawny zakaz powstrzymuje przez ich braniem, co nie byłoby takie oczywiste w przypadku zakazu spożywania alkoholu.

Polska prohibicja w dziewiętnastym wieku

Pewnie nie każdy wie, ale w XIX wieku mieliśmy coś na wzór prohibicji. A konkretnie chodzi o monopol na alkohol. W pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia, gdy królem Polski był rosyjski car, zakazano rozprowadzania alkoholu z innego źródło niż wyznaczone odgórnie. Niektórzy historycy twierdzą wręcz, że właśnie to był główny powód wybuchu powstania listopadowego. Czy faktycznie tak było, że Polacy zbuntowali się dlatego, że Rosja ograniczyła im dostęp do alkoholu? Oznaczałoby to, że 1830 roku mieliśmy w Polsce nasze własne Chicago.