Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Uzależnienie od alkoholu – co o nim wiemy?

uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu – jedna z najgroźniejszych chorób

Jakie znamy najgroźniejsze choroby? Rak, AIDS, borelioza i w sumie moglibyśmy ich wymieniać setki. Nadal jednak niewiele osób traktuje uzależnienie jako chorobę, twierdząc, że osoba chora sama jest sobie winna. Cóż, to jest w większości przypadków prawda, ale jednak żaden lekarz nie zaprzeczy istnienia takiego stanu chorobowego jak uzależnienie. A uzależnienie od alkoholu jest jego specyficzną i bardzo poważną odmianą.

Ile osób jest uzależnionych od alkoholu?

Szacuje się, że ponad 2 mld osób na świecie jest uzależniona od alkoholu. Statystyka ta może nie być do końca jasna, gdyż mamy różne stopnie uzależnienia. Mamy też osoby, które po wielu latach picia żyją w abstynencji. Są też tacy, którzy mimo regularnego zaglądania do kieliszka prowadzą względnie normalne życie.

Wiele jest też osób, które same nie wiedzą, czy ich nawyki to sporadyczne picie czy to już uzależnienie. Można więc stwierdzić, że alkoholicy są bardzo różni i trudno wszystkich wrzucić do jednego worka. Mimo to nie można zaprzeczyć, że problem istnieje i trzeba się z nim zmierzyć.

Czy uzależnienie od alkoholu to choroba?

Nawet jeśli uznamy, że osoby uzależnione same sobie zawiniły, to i tak powinniśmy uznać słuszność walki z alkoholizmem. Dzięki niej możemy uchronić tych, którzy jeszcze w ten nałóg nie popadli. Trudno niestety mówić o jakichś optymistycznych statystykach na ten moment. Owszem pojawiały się tendencje, gdzie światowa konsumpcja alkoholu zaczęła spadać, chociażby w 2010 r. Po jakimś czasie jednak WHO zaczęło przewidywać stopniowy wzrost tejże konsumpcji, co miałoby oznaczać powrót do punktu wyjścia

Pamiętajmy też, że uzależnienie od alkoholu to choroba, która dotyka nie tylko osobę pijącą. Ma to też duży wpływ na rodzinę, zwłaszcza dzieci. Badania naukowe stwierdzają, że osoby wychowujące się w pijących rodzinach mają zwiększone ryzyka zachorowania na depresję. Również wzrasta prawdopodobieństwo, że same popadną w uzależnienie od alkoholu lub innych substancji

Jednym z najbardziej znanych psychologów, zajmujących się uzależnieniem od alkoholu jest Jeffrey Young, który stwierdza bardzo wysoką zależność między wychowywaniem się w rodzinie, gdzie występował alkohol, a problemami w dorosłym życiu. Dlatego właśnie istnieje wiele ośrodków, które zajmują się wspieraniem tzw. DDA czyli dorosłych dzieci alkoholików.